For questions or concerns please contact Bob Ennis (Meet Director) via robert.ennis@ sdhc.k12.fl.us
(Password is required for entry)
Make Checks payable to SABC – Steinbrenner Athletic Boosters Club.
Mail entry fees to:
George M. Steinbrenner High School
5575 West Lutz Lake Fern
Lutz, Florida 33558
Attention: Coach Bobby Ennis
Join us for what will once again be one of the top meets in Florida!
This meet will be held at SHS’s 8 lane polyurethane track, timing by Elite Timing, Meet T-shirts will be available.
Coach’s hospitality will be provided by Whaleys Bar B Q
Team trophies for 1st and 2nd place.
Individual and Relays Awards:
Event Winner T-shirts for all 1st place finishers!!
Medals for 2nd and 3rd place.
All medals for each event will be available after results are finalized.
Team Champion and Team Runner-up Trophies will be presented at the conclusion of the meet.
Entries per individual running events are unlimited gender.
Entries for relays – one entry per gender.
Entries per field event will be three per gender.
PLEASE:
3/16 or 1/4 pyramid spikes only.
8 am
pole vault G&B/HJ follows
8:30
Long Jump
Triple Jump
Shot Put
Discus
3200 girls (non scored)
3200 boys (non scored)
9:00
300 hurdles girls finals (heats against time)
300 hurdles boys finals (heats against time)
9:30
400 girls prelims (top 8 times to finals)
400 boys prelims (top 8 times to finals)
10:00
1600 girls (non scored)
1600 boys (non scored)
10:30
200 girls prelims (top 8 times to finals)
200 boys prelims (top 8 times to finals)
11:30
4 x 800 girls (2 sections, last is fast)
4 x 800 boys (2 sections,last is fast)
12:00 OPENING CEREMONIES
12:30 FINALS
100 meter hurdles girls (heats against time)
110 meter hurdles boys (heats against time)
100 meter dash girls (heats against time)
100 meter dash boys (heats against time)
1600 championship race girls; boys follow
4 x 100 (max of 4 heats girls followed by boys; fast is last)
400 girls (top 8 from prelims)
400 boys(top 8 from prelims)
800 girls (2 heats) followed by boys
200 girls finals (top 8 from prelims)
200 boys finals (top 8 from prelims
3200 girls championship race
3200 boys championship race
4 x 400 girls (last is fast)
4 x 400 boys (last is fast)
Don't Miss
- Run, White and Blue 5k 2024
- Taking A Minute 2024
- Run, White and Blue 5k 2024
- Lake Mary Summer Solstice 5K
- Lake Mary Summer Solstice 5K
- Remember & Honor – Memorial Day 5k 2024
- Remember & Honor – Memorial Day 5k 2024
- FHSAA 3AR2 and 4AR2 @ Plant City HS 2024
- FHSAA 3AR2 and 4AR2 @ Plant City HS 2024
- FLYRA Middle School Championship 2024
- FLYRA Middle School Championship 2024
- FHSAA 1AD8 @ Holy Trinity 2024
- FHSAA 2AD8 @ Astronaut 2024
- FHSAA 1AD8 @ Holy Trinity 2024
- FHSAA 3AD3 @ Orange Park 2024
- FHSAA 2AD7 @ Trinity Prep 2024
- FHSAA 2AD8 @ Astronaut 2024
- FHSAA 3AD13 @ Satellite 2024
- FHSAA 2AD7 @ Trinity Prep 2024
- FHSAA 3AD3 @ Orange Park 2024
- FHSAA 3AD13 @ Satellite 2024
- Senior Games @ The villages 2024
- Senior Games @ The villages 2024
- FHSAA 3AD8 @ Lake Region 2024
- FHSAA 2AD4 @ Raines 2024
- Polk County Middle School Championship 2024
- FHSAA 4AD10 @ Viera 2024
- FHSAA 2AD4 @ Raines 2024
- FHSAA 3AD8 @ Lake Region 2024
- FHSAA 1AD10 and 4AD5 @ Jenkins 2024
- FHSAA 4AD4 @ Evans 2024
- Polk County Middle School Championship 2024
- FHSAA 4AD10 @ Viera 2024
- FHSAA 1AD10 and 4AD5 @ Jenkins 2024
- FHSAA @ 4AD4 Evans 2024
- FHSAA 1AD6 @ Father Lopez 2024
- OCPS Middle School TRACKFEST 2024
- FHSAA 1AD6 @ Father Lopez 2024
- OCPS Middle School TRACKFEST 2024
- Eagles Invite 2024
- Cape Coast Conference Championship 2024
- East River Last Chance Invitational 2024
- Freedom Last Chance Meet 2024
- Brian Jaeger Invite 2024
- Eagles Invite 2024
- Cape Coast Conference Championship 2024
- Brian Jaeger Invite 2024
- Freedom Last Chance Meet 2024
- East River Last Chance Invitational 2024
- OCPS W Cluster @ Lake Buena Vista 2024
- OCPS NW Cluster @ West Orange 2024
- OCPS SW Cluster @ Ocoee 2024
- OCPS SW Cluster @ Ocoee 2024
- OCPS NW Cluster @ West Orange 2024
- OCPS W Cluster @ Lake Buena Vista 2024
- OCPS N Cluster @ Evans 2024
- OCPS E Cluster @ East River 2024
- SAC Championship 2024
- OCPS E Cluster @ East River 2024
- OCPS N Cluster @ Evans 2024
- OCPS C Cluster @ Jones 2024
- OCPS S Cluster @ Freedom 2024
- OCPS C Cluster @ Jones 2024
- Polk County Championship 2024
- OCPS S Cluster @ Freedom 2024
- OCPS All Cluster Performance List 2024
- Coach McPherson Invitational 2024
- Saints Invitational 2024
- TFA Last Chance 2024
- Polk County Championship 2024
- Coach McPherson Invitational 2024
- Saints Invitational 2024
- TFA Last Chance 2024
- Citrus League MS Meet #3 2024
- Citrus League MS Meet #3 2024
- Hagerty Last Chance Meet 2024
- 4th Annual Panther Invite 2024
- Alachua County Championship 2024
- Boone Invite 2024
- Astronaut Last Chance Meet 2024
- Citrus League Championship 2024
- Alachua County Championship 2024
- Boone Invite 2024
- 4th Annual Panther Invite 2024
- Hagerty Last Chance Meet 2024
- Astronaut Last Chance Meet 2024
- Citrus League Championship 2024
- Astronaut Invitational 2024
- Sub Varsity Meet #2 2024
- ERAU Invitational 2024
- Polk County Fresh-Soph Championships 2024
- North Port Invitational 2024
- Astronaut Invitational 2024
- Sub Varsity Meet #2 2024
- Polk County Fresh-Soph Championships 2024
- Windermere National Invite of Champions 2024
- North Port Invitational 2024
- ERAU Invitational 2024
- 60th Ed Wells, Jr Kiwanis Invitational 2024 – end early due to weather
- SAC Freshman Sophomore Championships 2024
- This event has passed.