Hagerty Developmental Meet 2014

Licensed to Elite Timing & Event Management - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/19/2014 09:15 PM
                        Hagerty Dev meet #1 - 2/19/2014                        
                                  Hagerty HS                                   
                                    Results                                    

Event 1  Girls Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Ford, Macy                   Lake Howell         14-00.00   15-01.50   NWI  10   
  2 Wilder, Kyla                 Lake Howell         14-03.00   13-06.00   NWI   8   
  3 Raymundo, Rhiana             Hagerty HS                     13-00.00   NWI   6   
  4 Quiroz, Paola                Sanford Semi                    9-10.00   NWI   5   
  5 Camen, Daniella              Lake Howell         14-00.00    9-07.00   NWI   4   
  6 Tully, Darby                 Sanford Semi                    8-04.50   NWI   3   

Event 2  Boys Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Tiedge, Christopher          Hagerty HS                     19-01.50   NWI  10   
  2 Phillips, Yohance            Crooms Acade                   18-00.50   NWI   8   
  3 Diaz, Gabriel                Hagerty HS                     17-08.00   NWI   6   
  4 Villeta, Ricardo             Lake Howell         15-00.00   16-10.00   NWI   5   
  5 Sterling, Matthew            Hagerty HS                     16-05.50   NWI   4   
  6 Clark, Totiro                Lake Howell         14-02.50   15-08.00   NWI   3   

Event 3  Girls Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Quiroz, Paola                Sanford Semi                   25-06.00   NWI  10   

Event 4  Boys Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Villeta, Ricardo             Lake Howell                    31-05.00   NWI  10   
  2 Clark, Totiro                Lake Howell                    30-11.50   NWI   8   

Event 5  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dunne, Kelly                 Hagerty HS          28-02.00   30-10.50   10   
  2 Muniz, Victoria              Lake Howell         28-08.00   28-06.50    8   
  3 Duren, Cori                  Hagerty HS          27-02.75   27-05.00    6   
  4 Burgunder, Allison           Hagerty HS          18-03.00   23-00.50    5   
  5 Camen, Daniella              Lake Howell         26-00.00   19-07.00    4   
  6 Farley, Brigid               Hagerty HS                     16-11.00    3   

Event 6  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lane, Spencer                Sanford Semi                   36-07.50   10   
  2 Whittaker, anquon            Sanford Semi        34-01.00   34-11.00    8   
  3 Duren, Curtis                Hagerty HS                     34-08.00    6   
  4 Brown, Kevin                 Sanford Semi                   32-03.50    5   
  5 Breht, Joly                  Hagerty HS                     31-00.00    4   
  6 Hollen, Bryson               Hagerty HS                     30-07.50    3   
  7 Gomez, Jorge                 Sanford Semi                   30-02.00    2   
  8 Collins, Aaron               Sanford Semi                   30-00.00    1   
  9 Sandon, Jerome               Lake Howell                    27-07.50  
 10 Tovar, Patrick               Sanford Semi                   25-10.00  
 11 Marinel, Daniel              Hagerty HS                     24-00.00  
 12 Manu, Kwame                  Hagerty HS                     22-10.00  
 13 Holder, Charles              Lake Howell                    13-08.50  

Event 7  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dunne, Kelly                 Hagerty HS             79-04      77-09   10   
  2 Keating, Tarra               Hagerty HS             77-06      75-07    8   
  3 Burgunder, Allison           Hagerty HS             48-01      68-08    6   
  4 Duren, Cori                  Hagerty HS             50-10      67-04    5   
  5 Morales, Victoria            Hagerty HS                        61-10    4   
  6 Beachmon, Kayla              Hagerty HS                        51-06    3   
  7 Farley, Brigid               Hagerty HS                        34-06    2   

Event 8  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Duren, Curtis                Hagerty HS                        65-04   10   
  2 Whittaker, anquon            Sanford Semi           62-01      64-04    8   
  3 Holder, Charles              Lake Howell                       42-11    6   

Event 9  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Courtney, Savanah            Hagerty HS           4-10.00    4-04.00    9   
  1 Morales, Victoria            Hagerty HS                      4-04.00    9   

Event 10  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Askew, William               Lake Howell          5-02.00    5-04.00   10   
  2 Courtney, Fabian             Hagerty HS                      5-02.00    8   
  3 Bevill, Lucus                Lake Howell                     4-08.00    5.50
  3 Carter, Seth                 Hagerty HS                      4-08.00    5.50
  5 Hogan, Christopher           Hagerty HS                      4-06.00    4   
  6 Pagan, Javier                Hagerty HS                      4-04.00    3   

Event 15  Girls 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Peterson, Paige              Hagerty HS             17.31      17.80   0.8  10   
  2 Albano, Olivia               Hagerty HS             17.05      18.00   0.8   8   
  3 Schilling, Sydney            Hagerty HS                        20.10   0.8   6   
  4 Farrell, Shelbi              Hagerty HS             19.47      20.20   0.8   5   
  5 Auerbach, Lauren             Hagerty HS                        22.20   0.8   4   
  6 Ludlow, Kaethe               Sanford Semi                      23.40   0.8   3   

Event 16  Boys 110 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Salinger, Antonio            Hagerty HS                        19.69  -0.4  2  10   
  2 Scofield, Ahmad              Sanford Semi                      19.90  +0.0  1   7   
  2 Askew, William               Lake Howell            18.00      19.90  +0.0  1   7   
  4 Swenson, Alex                Hagerty HS                        20.10  +0.0  1   5   
  5 Freeny, Jace                 Hagerty HS                        23.50  +0.0  1   4   
  6 Fate, Jordan                 Hagerty HS                        23.55  -0.4  2   3   
  7 Pagan, Javier                Hagerty HS                        23.74  -0.4  2   2   

Event 17  Girls 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Mucherera, Ruvimba           Hagerty HS                        13.35  -0.1  3  10   
  2 Mastrobuono, Alex            Hagerty HS                        14.00  -0.2  4   8   
  3 Ford, Macy                   Lake Howell            14.04      14.39  -0.3  1   6   
  4 Vallot, La'myia              Sanford Semi           14.00      14.70  -0.3  1   5   
  5 Hill, Sophie                 Hagerty HS                        15.10  -0.2  4   4   
  6 Skinner, Hannah              Lake Howell            13.00      15.30  -0.3  1   3   
  7 Hoffelder, Danielle          Sanford Semi           16.50      15.44   0.1  2   2   
  8 Osbourn, Elizabeth           Hagerty HS                        15.56  -0.1  3   1   
  9 Nguyen, Esther               Sanford Semi           17.70      15.66  -0.1  3 
 10 Chavez-Cruz, Ceidy           Sanford Semi           15.14      15.79   0.1  2 
 11 Jennings, Taylor             Hagerty HS                        16.14  -0.1  3 
 12 Torres, Marissa              Hagerty HS                        16.16  -0.1  3 
 13 Chavez-Cruz, Noelia          Sanford Semi           17.60      16.45   0.1  2 
 14 Perez, Mikeila               Sanford Semi           15.10      16.48   0.1  2 
 15 Hammond, Sydney              Sanford Semi           17.00      16.71   0.1  2 
 16 Green, Allana                Hagerty HS                        16.81  -0.1  3 
 17 Dorough, Kassidy             Lake Howell            13.30      17.04  -0.3  1 
 18 Hiatt, Kendall               Hagerty HS                        17.06  -0.1  3 
 19 Castrillon, Zulixsa          Lake Howell            14.90      17.57  -0.3  1 
 20 Mason, Tamera                Sanford Semi           14.00      18.45  -0.3  1 

Event 18  Boys 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Diaz, Gabriel                Hagerty HS                        11.91  -0.9  2  10   
  2 Phillips, Yohance            Crooms Acade           12.62      12.20  -0.4  1   8   
  3 Marinel, Daniel              Hagerty HS                        12.45  -0.4  3   6   
  4 Silverman, Michael           Lake Howell                       12.46  -0.4  1   5   
  5 Kubo-Assink, Heath           Hagerty HS                        12.63  -0.4  3   4   
  6 Hollen, Bryson               Hagerty HS                        12.75  -1.6  4   3   
  7 Clark, Totiro                Lake Howell            12.90      12.85  -0.4  1   2   
  8 Sterling, Matthew            Hagerty HS                        12.86  -0.9  2   1   
  9 Felix, Tony                  Hagerty HS                        13.01  -0.4  3 
  9 Workman, Matt                Hagerty HS             12.98      13.01  -0.4  1 
 11 Mastrobuono, Jacob           Hagerty HS                        13.08  -0.4  3 
 12 Wright, Nathan               Hagerty HS                        13.32  -0.9  2 
 13 Carter, Seth                 Hagerty HS                        13.44  -0.9  2 
 14 Villeta, Ricardo             Lake Howell            13.00      13.46  -0.4  1 
 15 Fouche, Michael              Hagerty HS             13.77      13.52  -0.4  1 
 16 Hogan, Christopher           Hagerty HS                        13.57  -0.4  3 
 17 Redinger, Jon                Crooms Acade                      13.66  -0.4  3 
 18 Brijlall, Desmin             Hagerty HS                        14.05  -0.4  3 
 19 Miller, Bryce                Hagerty HS                        14.07  -0.4  3 
 20 Rose, Aaron                  Hagerty HS                        14.18  -0.9  2 
 21 Guerrero, Oscar              Crooms Acade                      14.46  -0.9  2 
 22 donnolly, Jason              Hagerty HS                        15.29  -1.6  4 
 23 Hill, Issac                  Hagerty HS                        16.05  -0.9  2 

Event 19  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Worell, Nicolette            Hagerty HS                      6:00.03   10   
      1:22.89 (1:22.89)  2:58.85 (1:35.96)  4:34.26 (1:35.41)  6:00.03 (1:25.77)
  2 Klien, Haley                 Hagerty HS                      6:11.35    8   
      1:22.63 (1:22.63)  2:59.71 (1:37.08)  4:38.75 (1:39.04)  6:11.35 (1:32.61)
  3 Dickinson, Anne Marie        Hagerty HS                      6:12.98    6   
      1:22.84 (1:22.84)  3:00.07 (1:37.24)  4:38.87 (1:38.80)  6:12.98 (1:34.11)
  4 Serino, Alexa                Hagerty HS           6:18.39    6:15.27    5   
      1:23.56 (1:23.56)  3:00.14 (1:36.58)  4:39.95 (1:39.82)  6:15.27 (1:35.33)
  5 Dansereau, Olivia            Hagerty HS                      6:16.02    4   
      1:23.00 (1:23.00)  2:59.92 (1:36.92)  4:38.08 (1:38.17)  6:16.02 (1:37.94)
  6 Perez-rojas, Yaretzi         Sanford Semi         7:03.82    7:11.19    3   
      1:30.91 (1:30.91)  3:22.13 (1:51.22)  5:22.18 (2:00.05)  7:11.19 (1:49.02)
 -- Kelly, Shannon               Hagerty HS           5:58.69        DNF  
      1:23.25 (1:23.25)  3:00.20 (1:36.95)

Event 20  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lynch, John                  Hagerty HS           5:19.02    5:20.08   10   
      1:13.31 (1:13.31)  2:36.71 (1:23.40)  4:02.38 (1:25.68)  5:20.08 (1:17.70)
  2 Copeland, Tyler              Hagerty HS           5:37.93    5:20.21    8   
      1:14.35 (1:14.35)  2:37.23 (1:22.88)  4:03.43 (1:26.21)  5:20.21 (1:16.79)
  3 Weishampel, Zach             Hagerty HS                      5:26.04    6   
      1:13.62 (1:13.62)  2:36.92 (1:23.31)  4:02.66 (1:25.74)  5:26.04 (1:23.39)
  4 Kitchens, Payton             Hagerty HS                      5:31.29    5   
      1:14.80 (1:14.80)  2:38.68 (1:23.88)  4:05.68 (1:27.01)  5:31.29 (1:25.61)
  5 Medla, Matt                  Hagerty HS           5:53.10    5:42.36    4   
      1:14.50 (1:14.50)  2:39.88 (1:25.39)  4:10.53 (1:30.65)  5:42.36 (1:31.83)
  6 Deladillo, Andrew            Sanford Semi                    5:52.35    3   
      1:15.33 (1:15.33)  2:48.45 (1:33.12)  4:21.52 (1:33.07)  5:52.35 (1:30.83)
  7 Bevill, Lucus                Lake Howell          5:15.00    6:15.79    2   
      1:14.83 (1:14.83)  2:49.16 (1:34.33)  4:36.39 (1:47.23)  6:15.79 (1:39.40)

Event 23  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Richard, Caitlin             Hagerty HS                      1:06.11   10   
  2 Ragosta, Claudia             Hagerty HS           1:07.25    1:06.84    8   
  3 Gomez, Taia                  Hagerty HS                      1:08.17    6   
  4 Gilbert, Jody                Hagerty HS           1:09.94    1:08.86    5   
  5 Morais, Mariana              Hagerty HS                      1:09.60    4   
  6 Wilder, Kyla                 Lake Howell          1:09.44    1:10.15    3   

Event 24  Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Buckhalter, nate             Hagerty HS                        54.44   2  10   
  2 Swenson, Alex                Hagerty HS                        57.14   2   8   
  3 Lipari, Matthew              Hagerty HS                      1:01.39   1   6   
  4 Silverman, Michael           Lake Howell            56.30    1:01.91   1   5   
  5 Sandon, Jerome               Lake Howell            57.00    1:02.07   1   4   
  6 Winningham, Zachary          Hagerty HS                      1:02.45   2   3   
  7 Pagan, Javier                Hagerty HS                      1:02.46   2   2   
  8 Guerrero, Oscar              Crooms Acade                    1:02.76   2   1   
  9 Albano, Jonathan             Hagerty HS                      1:03.34   1 
 10 Richmond, Luke               Hagerty HS                      1:06.45   1 
 11 Leith, Kareem                Hagerty HS                      1:09.41   1 

Event 25  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Farrell, Shelbi              Hagerty HS           1:01.42      58.55   10   
  2 Auerbach, Lauren             Hagerty HS                      1:02.97    8   

Event 26  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rush, Cherokee (Cj)          Hagerty HS             47.09      48.70   1  10   
  2 Salinger, Antonio            Hagerty HS                        49.04   2   8   
  3 Scofield, Ahmad              Sanford Semi           46.00      49.70   1   6   
  4 Askew, William               Lake Howell            51.56      51.20   1   5   
  5 Freeny, Jace                 Hagerty HS                        51.30   1   4   
  6 Courtney, Fabian             Hagerty HS                        52.77   2   3   
  7 Fate, Jordan                 Hagerty HS                      1:11.79   2   2   

Event 27  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sosa, Kerstin                Hagerty HS           2:27.97    2:36.19   10   
  2 Westervelt, Zoe              Lake Howell          2:40.00    2:45.21    8   
  3 Munro, Tori                  Hagerty HS                      2:47.51    6   
  4 Rockburn, Evangeline         Hagerty HS                      2:52.60    5   
  5 Hearn, Valerie               Hagerty HS                      2:54.05    4   
  6 Ferrer, Nereida              Sanford Semi                    3:01.51    3   
  7 Baird, Kendra                Hagerty HS                      3:02.21    2   
  8 Chhu, Caroline               Lake Howell          3:02.93    3:03.66    1   
  9 Dickerson, Catherine         Hagerty HS                      3:11.83  
 10 Stivers, Kelcey              Hagerty HS                      3:14.58  
 11 Tully, Darby                 Sanford Semi                    3:21.59  
 12 Quiroz, Paola                Sanford Semi                    3:27.19  

Event 28  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gargiulo, Matthew            Hagerty HS           2:01.20    2:04.50   10   
  2 Figueroa, Jan                Lake Howell          2:09.06    2:08.54    8   
  3 Stivers, Andrew              Hagerty HS                      2:12.57    6   
  4 Hoppe, Dakota                Hagerty HS           2:18.05    2:17.35    5   
  5 Fits, Anthony                Hagerty HS                      2:28.37    4   
  6 Henken, Sam                  Hagerty HS                      2:41.24    3   
  7 bonfer, alex                 Crooms Acade                    2:43.97    2   
  8 Brown, Justin                Hagerty HS                      3:04.77    1   
  9 Walsh, Conor                 Hagerty HS                      3:08.13  

Event 29  Girls 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Menna, Tia                   Hagerty HS                        26.95  -1.1  3  10   
  2 Jaskulski, Carly             Hagerty HS                        28.62  -1.1  3   8   
  3 Courtney, Savanah            Hagerty HS                        29.60  -0.3  4   6   
  4 Wilder, Kyla                 Lake Howell            29.73      29.70  -1.4  1   5   
  5 Ford, Macy                   Lake Howell            29.00      30.00  -1.4  1   4   
  6 Mason, Tamera                Sanford Semi           29.00      30.70  -1.4  1   2.50
  6 Vallot, La'myia              Sanford Semi           28.90      30.70  -1.4  1   2.50
  8 Muniz, Victoria              Lake Howell            29.00      31.20  -1.4  1   1   
  9 Chavez, Astry                Sanford Semi           31.00      32.30  -0.9  2 
 10 Osbourn, Elizabeth           Hagerty HS                        32.48  -1.1  3 
 11 Chavez-Cruz, Ceidy           Sanford Semi           33.56      32.60  -0.9  2 
 12 Skinner, Hannah              Lake Howell            29.90      33.50  -1.4  1 
 13 Jennings, Taylor             Hagerty HS                        33.59  -1.1  3 
 14 Torres, Marissa              Hagerty HS                        34.34  -1.1  3 
 15 Jordan, Shacoreyia           Crooms Acade                      34.50  -0.3  4 
 16 Perez, Mikeila               Sanford Semi           32.00      34.60  -0.9  2 
 16 Dorough, Kassidy             Lake Howell            29.00      34.60  -1.4  1 
 18 Hammond, Sydney              Sanford Semi           35.00      35.80  -0.9  2 
 19 Green, Allana                Hagerty HS                        36.00  -0.3  4 
 20 Hiatt, Kendall               Hagerty HS                        36.20  -0.3  4 
 21 Castrillon, Zulixsa          Lake Howell            29.00      36.70  -1.4  1 

Event 30  Boys 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Phillips, Yohance            Crooms Acade           25.54      24.50  -0.7  1  10   
  2 Marinel, Daniel              Hagerty HS                        25.60  -0.8  2   8   
  3 Manu, Kwame                  Hagerty HS             28.42      26.10  -0.7  1   6   
  4 Bush, Demetrius              Crooms Acade                      26.40  -0.7  3   5   
  5 Felix, Tony                  Hagerty HS                        26.60  -0.7  3   3.50
  5 Clark, Totiro                Lake Howell            27.23      26.60  -0.7  1   3.50
  7 Jones, David                 Sanford Semi           25.00      26.70  -0.7  1   2   
  8 Fouche, Michael              Hagerty HS             28.73      27.10  -0.8  2   1   
  9 Lipari, Matthew              Hagerty HS                        27.20  -0.8  2 
 10 Villeta, Ricardo             Lake Howell            28.00      27.30  -0.7  1 
 11 Redinger, Jon                Crooms Acade                      27.50  -0.8  2 
 12 Albano, Jonathan             Hagerty HS                        27.60  -0.8  2 
 13 Wright, Nathan               Hagerty HS                        27.80  -0.7  3 
 14 Abbatanuono, Charles         Crooms Acade                      30.20  -0.8  2 
 15 Winningham, Zachary          Hagerty HS                        32.10  -0.7  3 
 16 Leith, Kareem                Hagerty HS                        32.80  -0.7  3 
 17 Hill, Issac                  Hagerty HS                        34.00  -0.7  3 

Event 33  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hagerty HS  'D'                                              4:44.88   10   
  2 Hagerty HS  'B'                                              4:46.41    8   
  3 Hagerty HS  'A'                                              4:48.48    6   
  4 Lake Howell HS  'A'                                          5:07.81    5   

Event 34  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hagerty HS  'B'                                              3:53.01   10   
  2 Hagerty HS  'E'                                              3:53.98    8   
  3 Lake Howell HS  'A'                                          4:17.69    6   

                    Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Hagerty HS                 301        2) Lake Howell HS             70   
    3) Sanford Seminole HS         39                                           

                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Hagerty HS                 266        2) Lake Howell HS             95   
    3) Sanford Seminole HS         52        4) Crooms Academy HS          34

MF-Athletic