Sanford Seminole HS Invite 2015

RaceTab by MileSplit/FloSports           Chris Kail, Elite Timing

Sanford Seminole Invitational at the NTC - 10/10/2015 9:33:41 AM 
             National Training Center, Clermont, FL              

                       Varsity Boys 5000 Meter Run                        
==========================================================================
    Bib#  Name            G Team                 Pace/M         Time   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 783 Jan Figueroa      M Lake Howell            5:27    16:55.96      1 
  2 921 Ian Reesh         M Melbourne              5:37    17:25.12      2 
  3 730 Ka'Deem Wynn      M Flagler Palm Coast     5:41    17:38.20      3 
  4 920 Briar Reck        M Melbourne              5:42    17:41.05      4 
  5 922 Tyler Roberts     M Melbourne              5:42    17:42.57      5 
  6 935 Noah Quintana     M Real Life Christian    5:42    17:42.95        
  7 899 Kendal Williams   M McKeel Academy         5:46    17:55.19      6 
  8 786 Ari Guardascione- M Lake Howell            5:47    17:57.67      7 
  9 720 Jonathan Ling     M Flagler Palm Coast     5:48    17:59.72      8 
 10 981 William Henry     M Winter Springs         5:49    18:04.83      9 
 11 859 Tanner Smith      M Lake Minneola          5:51    18:10.42     10 
 12 723 Hayden Ore        M Flagler Palm Coast     5:52    18:14.42     11 
 13 790 Morgan Rodriquez  M Lake Howell            5:53    18:16.18     12 
 14 953 Luke Ellis        M Seminole (Sanford)     5:59    18:34.02     13 
 15 843 Alec Bennett      M Lake Minneola          6:01    18:41.49     14 
 16 952 Micheal Bishop    M Seminole (Sanford)     6:02    18:44.52     15 
 17 896 Keaton Snyder     M McKeel Academy         6:07    18:58.27     16 
 18 954 Justin Jones      M Seminole (Sanford)     6:08    19:02.72     17 
 19 951 Bo Deppen         M Seminole (Sanford)     6:08    19:03.37     18 
 20 788 Irvin Montero     M Lake Howell            6:09    19:04.68     19 
 21 850 Sean Kennell      M Lake Minneola          6:09    19:05.33     20 
 22 753 Kobe Delgado      M Hagerty (Oviedo)       6:09    19:07.21        
 23 784 Nick Georgian     M Lake Howell            6:10    19:07.45     21 
 24 767 Ryan Self         M Hagerty (Oviedo)       6:11    19:12.23        
 25 986 Daniel Singer     M Winter Springs         6:13    19:17.88     22 
 26 729 Clayton White     M Flagler Palm Coast     6:15    19:24.82     23 
 27 987 Ron Verzaro       M Winter Springs         6:16    19:26.44     24 
 28 947 Johannes Castro   M Seminole (Sanford)     6:18    19:33.47     25 
 29 716 Aspen Dillard     M Flagler Palm Coast     6:22    19:44.97     26 
 30 717 Garrett Ferenz    M Flagler Palm Coast     6:22    19:47.26     27 
 31 980 Delvin Fourcand   M Winter Springs         6:24    19:51.57     28 
 32 808 David Carrion     M Lake Mary              6:24    19:52.63     29 
 33 890 James Logue       M McKeel Academy         6:24    19:52.90     30 
 34 812 John Demeter      M Lake Mary              6:26    19:58.52     31 
 35 826 Michael Rashy     M Lake Mary              6:29    20:08.92     32 
 36 949 Nazir Crump       M Seminole (Sanford)     6:32    20:16.64     33 
 37 996 James Munro       M Hagerty (Oviedo)       6:32    20:18.49        
 38 979 Samuel Collins    M Winter Springs         6:33    20:18.91     34 
 39 715 Levi Burton       M Flagler Palm Coast     6:34    20:24.81     35 
 40 860 Hunter Stagg      M Lake Minneola          6:40    20:41.01     36 
 41 893 Austin Ryan       M McKeel Academy         6:42    20:47.52     37 
 42 885 Caleb Brady       M McKeel Academy         6:42    20:47.64     38 
 43 854 Nick Palka        M Lake Minneola          6:45    20:56.92     39 
 44 984 Isaiah Padilla    M Winter Springs         6:46    21:00.84     40 
 45 923 Noe Rosales       M Melbourne              6:47    21:03.97     41 
 46 823 Miguel Martinez   M Lake Mary              6:47    21:04.55     42 
 47 849 Aaron Hidock      M Lake Minneola          6:54    21:25.11     43 
 48 978 Matthew Aurelius  M Winter Springs         6:56    21:31.27     44 
 49 726 Cody Roberts      M Flagler Palm Coast     6:56    21:32.76        
 50 853 Daniel Moore      M Lake Minneola          6:57    21:33.74     45 
 51 894 Sammy Serrano     M McKeel Academy         6:57    21:34.51     46 
 52 950 Andrew Delgadillo M Seminole (Sanford)     6:57    21:35.57     47 
 53 883 Hunter Borah      M McKeel Academy         7:00    21:44.31     48 
 54 810 Dhruv Dadhania    M Lake Mary              7:00    21:45.20     49 
 55 858 Tommy Rosilio     M Lake Minneola          7:05    22:00.05        
 56 857 Zachary Rodriguez M Lake Minneola          7:06    22:02.65        
 57 831 Logan Ward        M Lake Mary              7:16    22:34.06     50 
 58 785 Ryan Gonzalez     M Lake Howell            7:18    22:39.02     51 
 59 846 Brandon Davis     M Lake Minneola          7:20    22:46.05        
 60 913 Preston Bonifate  M Melbourne              7:26    23:04.11     52 
 61 827 Grahm Rogers      M Lake Mary              7:28    23:11.47     53 
 62 919 John Nienajadlo   M Melbourne              7:38    23:41.09     54 
 63 918 Nicholas Melcher  M Melbourne              8:03    24:59.28     55 
 64 924 Josh Titus        M Melbourne              8:07    25:12.40        
 65 914 Ian Foreman       M Melbourne              8:08    25:16.44        
 66 816 Quinn Fishel      M Lake Mary              8:22    25:59.04        
 67 917 William McIntosh  M Melbourne              9:19    28:56.90        
 68 820 Ethan Gross       M Lake Mary             10:46    33:26.17        



                 Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores                  
==========================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
==========================================================================
  1 Lake Howell            60      1    7   12   19   21   51    -  
      Total Time: 1:31:22      Average: 18:16.39      1-5 Split: 2:12
  2 Flagler Palm Coast     71      3    8   11   23   26   27   35  
      Total Time: 1:33:03      Average: 18:36.43      1-5 Split: 2:07
  3 Seminole (Sanford)     88     13   15   17   18   25   33   47  
      Total Time: 1:34:59      Average: 18:59.62      1-5 Split: 1:00
  4 Melbourne              104     2    4    5   41   52   54   55  
      Total Time: 1:36:57      Average: 19:23.37      1-5 Split: 5:39
  5 Winter Springs         117     9   22   24   28   34   40   44  
      Total Time: 1:37:00      Average: 19:23.93      1-5 Split: 2:15
  6 Lake Minneola          119    10   14   20   36   39   43   45  
      Total Time: 1:37:36      Average: 19:31.04      1-5 Split: 2:47
  7 McKeel Academy         127     6   16   30   37   38   46   48  
      Total Time: 1:38:22      Average: 19:40.31      1-5 Split: 2:53
  8 Lake Mary              183    29   31   32   42   49   50   53  
      Total Time: 1:42:50      Average: 20:33.97      1-5 Split: 1:53
RaceTab by MileSplit/FloSports           Chris Kail, Elite Timing

Sanford Seminole Invitational at the NTC - 10/10/2015 9:33:41 AM 
             National Training Center, Clermont, FL              

                       Varsity Girls 5000 Meter Run                       
==========================================================================
    Bib#  Name            G Team                 Pace/M         Time   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 910 Lauren Roberts    F Melbourne              6:45    20:56.66      1 
  2 841 Katie Whiffen     F Lake Minneola          6:47    21:03.17      2 
  3 704 Cianna Gopie      F Flagler Palm Coast     6:52    21:19.84      3 
  4 928 Cadi Rowe         F Real Life Christian    6:52    21:20.86        
  5 964 Jennifer Jenkins  F Umatilla               6:54    21:25.31      4 
  6 903 Ashley Blanchard  F Melbourne              7:09    22:13.42      5 
  7 701 Kylie DeDeo       F Flagler Palm Coast     7:12    22:23.08      6 
  8 832 Lauren Brosonski  F Lake Minneola          7:18    22:39.06      7 
  9 713 Anna Walls        F Flagler Palm Coast     7:25    23:01.69      8 
 10 775 Ashley Gonzalez   F Lake Howell            7:25    23:01.71      9 
 11 741 Kieran Riley      F Hagerty (Oviedo)       7:28    23:12.58        
 12 833 Jessica Lykins    F Lake Minneola          7:29    23:15.60     10 
 13 902 Ariel Arroyo      F Melbourne              7:35    23:31.84     11 
 14 867 Ashton Henrikson  F McKeel Academy         7:36    23:35.11     12 
 15 869 Raquel Jones      F McKeel Academy         7:36    23:35.45     13 
 16 712 Matilda Vevera    F Flagler Palm Coast     7:39    23:45.92     14 
 17 835 Hannah Schroer    F Lake Minneola          7:42    23:54.81     15 
 18 803 Brianna Simcox    F Lake Mary              7:45    24:03.27     16 
 19 774 Stephanie Escobar F Lake Howell            7:49    24:16.52     17 
 20 878 Sami Shade        F McKeel Academy         7:49    24:16.81     18 
 21 798 Angela Jordan     F Lake Mary              7:51    24:21.97     19 
 22 911 Amanda Wohltman   F Melbourne              7:52    24:24.56     20 
 23 781 Gwen Weiss        F Lake Howell            7:53    24:27.97     21 
 24 840 Emily Stover      F Lake Minneola          7:55    24:34.93     22 
 25 973 Julia Labreche    F Winter Springs         7:56    24:37.94        
 26 880 Carrli Spivey     F McKeel Academy         7:58    24:45.21     23 
 27 908 Tara Morgan       F Melbourne              8:00    24:51.46     24 
 28 738 Tori Munro        F Hagerty (Oviedo)       8:01    24:54.07        
 29 881 Faith Spivey      F McKeel Academy         8:03    24:59.01     25 
 30 778 Nicole Rebello    F Lake Howell            8:13    25:30.22     26 
 31 732 Madison Barrett   F Hagerty (Oviedo)       8:14    25:36.00        
 32 944 Mia Olsen         F Seminole (Sanford)     8:20    25:52.63     27 
 33 905 Aaliyh Edner      F Melbourne              8:23    26:02.98     28 
 34 874 Katie Moerschbach F McKeel Academy         8:25    26:09.06     29 
 35 945 Meghan Roth       F Seminole (Sanford)     8:26    26:13.24     30 
 36 872 Jada Marchant     F McKeel Academy         8:27    26:15.22     31 
 37 799 Nicole Mattos     F Lake Mary              8:28    26:17.24     32 
 38 794 Lauren Dostal     F Lake Mary              8:30    26:25.29     33 
 39 710 Namiah Simpson    F Flagler Palm Coast     8:30    26:25.45     34 
 40 702 Courtney Gales    F Flagler Palm Coast     8:31    26:26.19     35 
 41 842 Elizabeth White   F Lake Minneola          8:46    27:12.63     36 
 42 796 Jenna Gould       F Lake Mary              8:47    27:17.26     37 
 43 801 Nisaa Pender      F Lake Mary              8:49    27:24.20     38 
 44 972 Hannah Guzman     F Winter Springs         8:52    27:31.97        
 45 800 Jade Matzen       F Lake Mary              8:52    27:33.87     39 
 46 776 Angela Henriquez  F Lake Howell            8:54    27:40.23     40 
 47 707 Lexi Lindsley     F Flagler Palm Coast     9:02    28:02.29     41 
 48 975 Mikala Light      F Winter Springs         9:08    28:21.81        
 49 904 Erin Brady        F Melbourne              9:10    28:30.20     42 
 50 960 Danica harmon     F Umatilla               9:18    28:53.95     43 
 51 942 Isabelle McHugh   F Seminole (Sanford)     9:19    28:56.33     44 
 52 967 Madison McMurry   F Umatilla               9:27    29:21.48     45 
 53 939 Josefin Karlson   F Seminole (Sanford)     9:35    29:47.00     46 
 54 797 Suzi Guidroz      F Lake Mary              9:35    29:47.12        
 55 909 Madison Mykoo     F Melbourne              9:36    29:49.38        
 56 792 Bailey Blazina    F Lake Mary              9:49    30:30.73        
 57 962 Dakota Engel      F Umatilla               9:54    30:44.41     47 
 58 940 Catlin Kibler     F Seminole (Sanford)     9:55    30:49.90     48 
 59 943 Taylor Meyer      F Seminole (Sanford)    10:16    31:54.61     49 
 60 839 Alyssa Sokoloski  F Lake Minneola         10:17    31:56.82     50 
 61 966 Haylee McMurry    F Umatilla              10:23    32:15.50     51 
 62 961 Hannah Braddy     F Umatilla              10:37    32:58.95     52 



                 Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores                 
==========================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
==========================================================================
  1 Lake Minneola          56      2    7   10   15   22   36   50  
      Total Time: 1:55:28      Average: 23:05.52      1-5 Split: 3:32
  2 Melbourne              61      1    5   11   20   24   28   42  
      Total Time: 1:55:58      Average: 23:11.59      1-5 Split: 3:55
  3 Flagler Palm Coast     65      3    6    8   14   34   35   41  
      Total Time: 1:56:56      Average: 23:23.20      1-5 Split: 5:06
  4 McKeel Academy         91     12   13   18   23   25   29   31  
      Total Time: 2:01:12      Average: 24:14.32      1-5 Split: 1:24
  5 Lake Howell            113     9   17   21   26   40    -    -  
      Total Time: 2:04:57      Average: 24:59.33      1-5 Split: 4:39
  6 Lake Mary              137    16   19   32   33   37   38   39  
      Total Time: 2:08:26      Average: 25:41.01      1-5 Split: 3:14
  7 Umatilla               190     4   43   45   47   51   52    -  
      Total Time: 2:22:41      Average: 28:32.13      1-5 Split: 10:51
  8 Seminole (Sanford)     195    27   30   44   46   48   49    -  
      Total Time: 2:21:40      Average: 28:19.82      1-5 Split: 4:58
RaceTab by MileSplit/FloSports           Chris Kail, Elite Timing

Sanford Seminole Invitational at the NTC - 10/10/2015 9:33:41 AM 
             National Training Center, Clermont, FL              

                         JV Girls 5000 Meter Run                          
==========================================================================
    Bib#  Name            G Team                 Pace/M         Time   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 876 Heather Rogers    F McKeel Academy         8:12    25:28.78      1 
  2 742 Osean Ronan       F Hagerty (Oviedo)       8:26    26:11.32        
  3 745 Samantha Vincent  F Hagerty (Oviedo)       8:46    27:13.97        
  4 703 Aquila Gonzalez   F Flagler Palm Coast     8:52    27:33.01        
  5 865 Alexia Guevara    F McKeel Academy         8:59    27:54.16      2 
  6 873 Brooke Mason      F McKeel Academy         9:07    28:20.58      3 
  7 734 Jillian LLoyd     F Hagerty (Oviedo)       9:23    29:09.38        
  8 866 Chloe Hacker      F McKeel Academy         9:33    29:40.68      4 
  9 711 Kristen Sturdivan F Flagler Palm Coast     9:35    29:45.40        
 10 709 Selena Munoz      F Flagler Palm Coast     9:54    30:46.31        
 11 746 Amanda Wojtasiak  F Hagerty (Oviedo)      10:04    31:16.09        
 12 929 Eliza Rowe        F Real Life Christian   10:07    31:25.20        
 13 946 Makayla Williams  F Seminole (Sanford)    10:15    31:51.29        
 14 879 Ashley Spivey     F McKeel Academy        10:19    32:01.95      5 
 15 864 Keylnn Clements   F McKeel Academy        10:21    32:08.67      6 
 16 938 Malavika Kannon   F Seminole (Sanford)    10:23    32:16.02        
 17 969 Adriana Arcomone  F Winter Springs        11:33    35:54.84        
 18 941 Meghan Kibler     F Seminole (Sanford)    12:46    39:40.20        
 19 927 Vanessa Ray       F Real Life Christian   13:10    40:55.97        
 20 970 Catherine Carey   F Winter Springs        13:19    41:23.92        



                   JV Girls 5000 Meter Run Team Scores                    
==========================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
==========================================================================
  1 McKeel Academy         15      1    2    3    4    5    6    -  
      Total Time: 2:23:27      Average: 28:41.23      1-5 Split: 6:34
RaceTab by MileSplit/FloSports           Chris Kail, Elite Timing

Sanford Seminole Invitational at the NTC - 10/10/2015 9:33:41 AM 
             National Training Center, Clermont, FL              

                         JV Boys 5000 Meter Run                          
==========================================================================
    Bib#  Name            G Team                 Pace/M         Time   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 718 Jeremiah Huggins  M Flagler Palm Coast     6:15    19:23.95        
  2 749 Adrian Barretto   M Hagerty (Oviedo)       6:30    20:12.36      1 
  3 851 Ethan Long        M Lake Minneola          6:37    20:33.37      2 
  4 901 Ben Wilson        M McKeel Academy         6:43    20:52.50      3 
  5 752 Jack Chitty       M Hagerty (Oviedo)       6:44    20:54.50      4 
  6 889 Clayton Labbe     M McKeel Academy         6:53    21:24.13      5 
  7 985 Jonathon Robinson M Winter Springs         6:59    21:40.24        
  8 725 Michael Pierre    M Flagler Palm Coast     7:00    21:43.41        
  9 748 Jonathan Albano   M Hagerty (Oviedo)       7:07    22:06.53      6 
 10 997 Max Borchers      M McKeel Academy         7:15    22:31.59      7 
 11 772 Zach Winningham   M Hagerty (Oviedo)       7:16    22:32.74      8 
 12 856 Thomas Roberts    M Lake Minneola          7:16    22:34.47      9 
 13 844 Michael Cammarano M Lake Minneola          7:17    22:35.75     10 
 14 990 Donnie Harms      M Hagerty (Oviedo)       7:17    22:35.91     11 
 15 750 Matthew Bauer     M Hagerty (Oviedo)       7:17    22:36.43     12 
 16 847 Justus Evans      M Lake Minneola          7:17    22:36.61     13 
 17 855 David Pautienus   M Lake Minneola          7:25    23:02.17     14 
 18 751 Robert Beattie    M Hagerty (Oviedo)       7:28    23:10.21     15 
 19 892 Ryan Morrison     M McKeel Academy         7:31    23:20.07     16 
 20 955 Diego Lega        M Seminole (Sanford)     7:31    23:22.31     17 
 21 891 james miller      M McKeel Academy         7:32    23:23.12     18 
 22 988 Brandon Frost     M Hagerty (Oviedo)       7:44    24:00.72        
 23 959 Grant Williams    M Seminole (Sanford)     7:47    24:11.97     19 
 24 958 Chad Sasiadek     M Seminole (Sanford)     7:48    24:12.49     20 
 25 719 Tyler Kwasneski   M Flagler Palm Coast     7:49    24:15.33        
 26 861 Darren Trevino    M Lake Minneola          7:50    24:18.55     21 
 27 773 Tyson Xiong       M Hagerty (Oviedo)       7:50    24:19.91        
 28 766 Justin Sasso      M Hagerty (Oviedo)       7:53    24:28.92        
 29 957 Royce Newman      M Seminole (Sanford)     7:55    24:34.32     22 
 30 845 William Conde     M Lake Minneola          7:55    24:35.31     23 
 31 789 Devin Porter      M Lake Howell            7:56    24:38.15        
 32 754 Grant Dettman     M Hagerty (Oviedo)       8:00    24:52.45        
 33 721 Parker Mace       M Flagler Palm Coast     8:01    24:54.80        
 34 900 Tristen Williams  M McKeel Academy         8:12    25:28.54     24 
 35 982 Justin Jaeger     M Winter Springs         8:26    26:10.71        
 36 898 Detrevelle Watson M McKeel Academy         8:26    26:12.78     25 
 37 956 Noah Lei          M Seminole (Sanford)     8:33    26:33.88     26 
 38 999 Seth Brown        M McKeel Academy         8:35    26:41.07        
 39 931 Joshua Bruton     M Real Life Christian    8:38    26:49.29        
 40 934 Alex Pleasant     M Real Life Christian    8:50    27:26.76        
 41 933 Logan Metts       M Real Life Christian    8:52    27:32.67        
 42 897 Ryan Spivey       M McKeel Academy        10:27    32:27.58        



                   JV Boys 5000 Meter Run Team Scores                    
==========================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
==========================================================================
  1 Hagerty (Oviedo)       30      1    4    6    8   11   12   15  
      Total Time: 1:48:23      Average: 21:40.41      1-5 Split: 2:24
  2 Lake Minneola          48      2    9   10   13   14   21   23  
      Total Time: 1:51:23      Average: 22:16.48      1-5 Split: 2:29
  3 McKeel Academy         49      3    5    7   16   18   24   25  
      Total Time: 1:51:32      Average: 22:18.29      1-5 Split: 2:31
  4 Seminole (Sanford)     104    17   19   20   22   26    -    -  
      Total Time: 2:02:55      Average: 24:35.00      1-5 Split: 3:12

MF-Athletic