Seminole Athletic Conference XC Championship 2015

RaceTab by MileSplit/FloSports           Chris Kail, Elite Timing

Seminole Athletic Conference Championship - 10/17/2015 7:48:39 PM
             Central Winds Park, Winter Springs, FL              

                       Varsity Girls 5000 Meter Run                       
==========================================================================
    Bib#  Name            G Team                 Pace/M         Time   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 517 Daniela Urzua     F Lake Mary              5:47    17:56.24      1 
  2 422 Nicolette Worrell F Hagerty (Oviedo)       6:09    19:05.46      2 
  3 546 Shannon Grace     F Lyman (Longwood)       6:10    19:08.23      3 
  4 651 Jaina Hawkins     F Winter Springs         6:14    19:21.44      4 
  5 452 Sinclaire Johnson F Lake Brantley (Altam   6:18    19:33.85      5 
  6 514 Cheyenne St. Lewi F Lake Mary              6:18    19:35.31      6 
  7 647 Elizabeth Cobb    F Winter Springs         6:19    19:38.42      7 
  8 457 Jordan Stevens    F Lake Brantley (Altam   6:24    19:53.88      8 
  9 505 Maggie Lyons      F Lake Mary              6:34    20:22.82      9 
 10 419 Lauren Tucker     F Hagerty (Oviedo)       6:35    20:26.73     10 
 11 655 Emily Ludwig      F Winter Springs         6:39    20:38.67     11 
 12 644 Brooke Butterfiel F Winter Springs         6:40    20:41.65     12 
 13 453 Rylie Jucker      F Lake Brantley (Altam   6:42    20:48.68     13 
 14 451 Chole Hyde        F Lake Brantley (Altam   6:45    20:59.10     14 
 15 552 Mary Grace Sonkse F Lyman (Longwood)       6:49    21:10.68     15 
 16 509 Maddie OBrien     F Lake Mary              6:50    21:12.82     16 
 17 455 Gweyneth Koerth   F Lake Brantley (Altam   6:54    21:24.70     17 
 18 456 Sara Kopack       F Lake Brantley (Altam   6:54    21:25.55     18 
 19 649 Katelyn Gomrad    F Winter Springs         6:57    21:35.46     19 
 20 516 Kaelin Tully      F Lake Mary              7:01    21:48.79     20 
 21 591 Isabel Wildgen    F Oviedo                 7:02    21:52.10     21 
 22 545 Valentina Durango F Lyman (Longwood)       7:06    22:01.66     22 
 23 412 Kayla Messenger   F Hagerty (Oviedo)       7:08    22:08.27     23 
 24 477 Ashley Gonzalez   F Lake Howell            7:13    22:25.45     24 
 25 588 Niyati Shah       F Oviedo                 7:15    22:31.75     25 
 26 414 Tori Munro        F Hagerty (Oviedo)       7:16    22:33.25     26 
 27 458 Christina Strafst F Lake Brantley (Altam   7:17    22:37.70     27 
 28 476 Stephanie Escobar F Lake Howell            7:18    22:39.59     28 
 29 551 Adrianna Singer   F Lyman (Longwood)       7:18    22:41.42     29 
 30 646 Carina Clark      F Winter Springs         7:19    22:43.44     30 
 31 643 Madison Arterburn F Winter Springs         7:20    22:45.49     31 
 32 411 Kate Medla        F Hagerty (Oviedo)       7:21    22:48.94     32 
 33 587 Patricia Miller   F Oviedo                 7:23    22:56.91     33 
 34 416 Kieran Riley      F Hagerty (Oviedo)       7:24    22:57.58     34 
 35 503 Caroline Hazen    F Lake Mary              7:28    23:11.66     35 
 36 483 Gwen Weiss        F Lake Howell            7:31    23:21.55     36 
 37 511 Dina Samaan       F Lake Mary              7:41    23:50.56     37 
 38 550 Mariah Ruiz       F Lyman (Longwood)       7:45    24:04.18     38 
 39 592 sophie Wright     F Oviedo                 7:46    24:07.04     39 
 40 586 Isabella Lozada   F Oviedo                 7:49    24:17.85     40 
 41 624 Mia Olsen         F Seminole (Sanford)     7:59    24:46.56     41 
 42 626 Meghan Roth       F Seminole (Sanford)     8:01    24:54.70     42 
 43 590 Grace Wildgen     F Oviedo                 8:12    25:29.00     43 
 44 479 Nicole Rebello    F Lake Howell            8:15    25:36.77     44 
 45 589 Abigail Wildgen   F Oviedo                 8:25    26:07.80     45 
 46 475 Caroline Chhu     F Lake Howell            8:39    26:51.35     46 
 47 478 Angela Henriquez  F Lake Howell            8:56    27:44.89     47 
 48 619 Josefin Karlson   F Seminole (Sanford)     9:11    28:31.02     48 
 49 620 Catlin Kibler     F Seminole (Sanford)     9:42    30:07.71     49 
 50 618 Malavika Kannon   F Seminole (Sanford)     9:54    30:45.09     50 
 51 623 Taylor Meyer      F Seminole (Sanford)    10:21    32:10.05     51 



                 Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores                 
==========================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
==========================================================================
  1 Lake Mary              52      1    6    9   16   20   35   37  
      Total Time: 1:40:56      Average: 20:11.20      1-5 Split: 3:53
  2 Winter Springs         53      4    7   11   12   19   30   31  
      Total Time: 1:41:56      Average: 20:23.13      1-5 Split: 2:15
  3 Lake Brantley (Altam   57      5    8   13   14   17   18   27  
      Total Time: 1:42:41      Average: 20:32.05      1-5 Split: 1:51
  4 Hagerty (Oviedo)       93      2   10   23   26   32   34    -  
      Total Time: 1:47:03      Average: 21:24.53      1-5 Split: 3:44
  5 Lyman (Longwood)       107     3   15   22   29   38    -    -  
      Total Time: 1:49:07      Average: 21:49.24      1-5 Split: 4:56
  6 Oviedo                 158    21   25   33   39   40   43   45  
      Total Time: 1:55:46      Average: 23:09.13      1-5 Split: 2:26
  7 Lake Howell            178    24   28   36   44   46   47    -  
      Total Time: 2:00:55      Average: 24:10.95      1-5 Split: 4:26
  8 Seminole (Sanford)     230    41   42   48   49   50   51    -  
      Total Time: 2:19:06      Average: 27:49.02      1-5 Split: 5:59
RaceTab by MileSplit/FloSports           Chris Kail, Elite Timing

Seminole Athletic Conference Championship - 10/17/2015 7:48:39 PM
             Central Winds Park, Winter Springs, FL              

                       Varsity Boys 5000 Meter Run                        
==========================================================================
    Bib#  Name            G Team                 Pace/M         Time   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 569 Joshua Jacques    M Lyman (Longwood)       4:55    15:17.00      1 
  2 555 Jordan Armstrong  M Lyman (Longwood)       5:00    15:32.57      2 
  3 485 Jan Figueroa      M Lake Howell            5:07    15:53.81      3 
  4 558 Bryce Bell        M Lyman (Longwood)       5:09    16:00.55      4 
  5 443 Andrew Stivers    M Hagerty (Oviedo)       5:12    16:08.42      5 
  6 535 John Lyons        M Lake Mary              5:16    16:21.95      6 
  7 670 Joel Santiago     M Winter Springs         5:18    16:28.19      7 
  8 662 Justin Czurak     M Winter Springs         5:20    16:32.62      8 
  9 528 William Field     M Lake Mary              5:22    16:40.74      9 
 10 604 Mason Mihm        M Oviedo                 5:25    16:50.12     10 
 11 663 Matthew Doyle     M Winter Springs         5:26    16:52.86     11 
 12 543 Canaan St. Lewis  M Lake Mary              5:26    16:53.21     12 
 13 432 Caleb Getty       M Hagerty (Oviedo)       5:27    16:54.07     13 
 14 593 Zane Berry        M Oviedo                 5:28    16:58.19     14 
 15 440 Caleb Ramirez     M Hagerty (Oviedo)       5:28    16:58.96     15 
 16 439 Garrett O'Malley  M Hagerty (Oviedo)       5:29    16:59.95     16 
 17 532 Sean Griffin      M Lake Mary              5:30    17:04.14     17 
 18 672 Tanner Skotnicki  M Winter Springs         5:31    17:06.16     18 
 19 567 Kyler Hodges      M Lyman (Longwood)       5:31    17:07.62     19 
 20 488 Ari Guardascione- M Lake Howell            5:32    17:09.91     20 
 21 660 Nicholas Beaurega M Winter Springs         5:32    17:10.66     21 
 22 519 Devin Boyle       M Lake Mary              5:32    17:11.51     22 
 23 566 Daniel Harrell    M Lyman (Longwood)       5:34    17:17.14     23 
 24 635 Luke Ellis        M Seminole (Sanford)     5:36    17:23.01     24 
 25 492 Morgan Rodriquez  M Lake Howell            5:38    17:30.77     25 
 26 435 Adam Mastrobuono  M Hagerty (Oviedo)       5:39    17:33.82     26 
 27 460 Omomayowa Adebanj M Lake Brantley (Altam   5:41    17:37.54     27 
 28 462 Parker Brown      M Lake Brantley (Altam   5:41    17:38.54     28 
 29 490 Irvin Montero     M Lake Howell            5:42    17:41.46     29 
 30 665 William Henry     M Winter Springs         5:42    17:41.85     30 
 31 467 Brian Johnson     M Lake Brantley (Altam   5:42    17:42.64     31 
 32 430 Nicholas Ebert    M Hagerty (Oviedo)       5:45    17:51.40     32 
 33 603 Zack Metz         M Oviedo                 5:45    17:51.86     33 
 34 530 Ethan Goldsmith   M Lake Mary              5:48    18:01.38     34 
 35 434 Tyler Klein       M Hagerty (Oviedo)       5:50    18:07.97     35 
 36 613 Sean Tibbetts     M Oviedo                 5:51    18:11.18     36 
 37 671 Daniel Singer     M Winter Springs         5:55    18:23.03     37 
 38 636 Justin Jones      M Seminole (Sanford)     5:56    18:24.32     38 
 39 472 Chad Steinke      M Lake Brantley (Altam   5:56    18:25.62     39 
 40 522 Thomas Conigliaro M Lake Mary              6:00    18:38.93     40 
 41 605 Ali Owji          M Oviedo                 6:02    18:44.16     41 
 42 597 Tyson Harper      M Oviedo                 6:02    18:45.42     42 
 43 633 Bo Deppen         M Seminole (Sanford)     6:03    18:46.84     43 
 44 486 Nick Georgian     M Lake Howell            6:04    18:50.84     44 
 45 628 Michael Bishop    M Seminole (Sanford)     6:06    18:56.67     45 
 46 465 Christopher Gaudi M Lake Brantley (Altam   6:07    19:00.75     46 
 47 474 Corbin Wapshott   M Lake Brantley (Altam   6:13    19:18.71     47 
 48 629 Johannes Castro   M Seminole (Sanford)     6:15    19:24.40     48 
 49 573 Paul Le Grand     M Lyman (Longwood)       6:16    19:27.87     49 
 50 631 Nazir Crump       M Seminole (Sanford)     6:26    19:57.44     50 
 51 407 Dereck Zinnamosca M Crooms (Sanford)       6:33    20:20.68        
 52 405 Garrett Page      M Crooms (Sanford)       6:38    20:35.55        
 53 632 Andrew Delgadillo M Seminole (Sanford)     6:39    20:39.21     51 



                 Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores                  
==========================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
==========================================================================
  1 Lyman (Longwood)       49      1    2    4   19   23   49    -  
      Total Time: 1:21:15      Average: 16:14.98      1-5 Split: 2:01
  2 Winter Springs         65      7    8   11   18   21   30   37  
      Total Time: 1:24:11      Average: 16:50.10      1-5 Split: 43
  3 Lake Mary              66      6    9   12   17   22   34   40  
      Total Time: 1:24:12      Average: 16:50.31      1-5 Split: 50
  4 Hagerty (Oviedo)       75      5   13   15   16   26   32   35  
      Total Time: 1:24:36      Average: 16:55.05      1-5 Split: 1:26
  5 Lake Howell            121     3   20   25   29   44    -    -  
      Total Time: 1:27:07      Average: 17:25.36      1-5 Split: 2:58
  6 Oviedo                 134    10   14   33   36   41   42    -  
      Total Time: 1:28:36      Average: 17:43.11      1-5 Split: 1:55
  7 Lake Brantley (Altam   171    27   28   31   39   46   47    -  
      Total Time: 1:30:26      Average: 18:05.02      1-5 Split: 1:24
  8 Seminole (Sanford)     198    24   38   43   45   48   50   51  
      Total Time: 1:32:56      Average: 18:35.05      1-5 Split: 2:02
RaceTab by MileSplit/FloSports           Chris Kail, Elite Timing

Seminole Athletic Conference Championship - 10/17/2015 7:48:39 PM
             Central Winds Park, Winter Springs, FL              

                         JV Girls 5000 Meter Run                          
==========================================================================
    Bib#  Name            G Team                 Pace/M         Time   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 513 Brianna Simcox    F Lake Mary              7:20    22:45.86      1 
  2 652 Julia Labreche    F Winter Springs         7:37    23:39.01      2 
  3 448 Gabrielle Giovati F Lake Brantley (Altam   7:38    23:43.30        
  4 504 Angela Jordan     F Lake Mary              7:39    23:44.89      3 
  5 408 Maria Ball        F Hagerty (Oviedo)       7:39    23:45.29      4 
  6 409 Madison Barrett   F Hagerty (Oviedo)       7:39    23:47.02      5 
  7 657 Amber Perez       F Winter Springs         7:41    23:52.84      6 
  8 497 Lauren Dostal     F Lake Mary              7:55    24:34.87      7 
  9 500 Jenna Gould       F Lake Mary              7:55    24:36.53      8 
 10 420 Samantha Vincent  F Hagerty (Oviedo)       8:05    25:05.63      9 
 11 506 Nicole Mattos     F Lake Mary              8:09    25:18.84     10 
 12 450 Camryn Helm       F Lake Brantley (Altam   8:12    25:28.87        
 13 650 Hannah Guzman     F Winter Springs         8:15    25:38.98     11 
 14 654 Mikala Light      F Winter Springs         8:22    25:59.10     12 
 15 454 Kloe Kinsey       F Lake Brantley (Altam   8:28    26:17.60        
 16 583 Priscilla Betts   F Oviedo                 8:41    26:57.36        
 17 417 Osean Ronan       F Hagerty (Oviedo)       8:52    27:31.63     13 
 18 507 Jade Matzen       F Lake Mary              9:03    28:05.94     14 
 19 421 Amanda Wojtasiak  F Hagerty (Oviedo)       9:10    28:27.25     15 
 20 501 Suzi Guidroz      F Lake Mary              9:18    28:53.24     16 
 21 656 Megan McKelvey    F Winter Springs         9:20    28:59.45     17 
 22 494 Bailey Blazina    F Lake Mary              9:21    29:03.99        
 23 642 Adriana Arcomone  F Winter Springs        10:14    31:48.40     18 
 24 447 Shelby Campbell   F Lake Brantley (Altam  10:18    32:00.96        



                   JV Mixed 5000 Meter Run Team Scores                    
==========================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
==========================================================================
  1 Lake Mary              29      1    3    7    8   10   14   16  
      Total Time: 2:01:01      Average: 24:12.20      1-5 Split: 2:33
  2 Hagerty (Oviedo)       46      4    5    9   13   15    -    -  
      Total Time: 2:08:37      Average: 25:43.37      1-5 Split: 4:42
  3 Winter Springs         48      2    6   11   12   17   18    -  
      Total Time: 2:08:10      Average: 25:37.88      1-5 Split: 5:21
RaceTab by MileSplit/FloSports           Chris Kail, Elite Timing

Seminole Athletic Conference Championship - 10/17/2015 7:48:39 PM
             Central Winds Park, Winter Springs, FL              

                          JV Boys 5000 Meter Run                          
==========================================================================
    Bib#  Name            G Team                 Pace/M         Time   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 600 Papaa Kodzi       M Oviedo                 5:55    18:21.05      1 
  2 442 Ryan Self         M Hagerty (Oviedo)       5:55    18:22.40      2 
  3 599 Charles Kicki     M Oviedo                 5:55    18:23.51      3 
  4 571 Ryan Kielmann     M Lyman (Longwood)       5:57    18:27.08      4 
  5 612 Noah Taylor       M Oviedo                 6:02    18:42.87      5 
  6 561 Christian Coduto  M Lyman (Longwood)       6:03    18:46.19      6 
  7 673 Ron Verzaro       M Winter Springs         6:03    18:46.34      7 
  8 595 Jaedin Daddapanen M Oviedo                 6:04    18:49.52      8 
  9 664 Delvin Fourcand   M Winter Springs         6:05    18:54.45      9 
 10 424 Adrian Barretto   M Hagerty (Oviedo)       6:06    18:56.14     10 
 11 594 Gustavo Cruz      M Oviedo                 6:06    18:57.07     11 
 12 601 Josue Linares     M Oviedo                 6:07    18:58.14     12 
 13 521 David Carrion     M Lake Mary              6:10    19:07.65     13 
 14 608 Sean Schelling    M Oviedo                 6:11    19:12.49     14 
 15 614 Devin Wightman    M Oviedo                 6:13    19:17.52        
 16 525 John Demeter      M Lake Mary              6:14    19:20.87     15 
 17 577 Nick Roche        M Lyman (Longwood)       6:14    19:22.92     16 
 18 579 James Sellers     M Lyman (Longwood)       6:15    19:24.90     17 
 19 581 Adrian Torres     M Lyman (Longwood)       6:16    19:28.40     18 
 20 428 Kobe Delgado      M Hagerty (Oviedo)       6:17    19:30.37     19 
 21 466 Jaime Gotay-River M Lake Brantley (Altam   6:17    19:32.03        
 22 438 James Munro       M Hagerty (Oviedo)       6:22    19:46.00     20 
 23 606 Thomas Parker     M Oviedo                 6:24    19:51.49        
 24 668 Isaiah Padilla    M Winter Springs         6:29    20:06.84     21 
 25 539 Michael Rashy     M Lake Mary              6:31    20:13.35     22 
 26 437 Harrison Messenge M Hagerty (Oviedo)       6:32    20:16.87     23 
 27 572 Sunjay Kolakeri   M Lyman (Longwood)       6:32    20:18.58     24 
 28 602 William Lowman    M Oviedo                 6:35    20:27.69        
 29 536 Miguel Martinez   M Lake Mary              6:36    20:30.85     25 
 30 563 Kyle Doyle        M Lyman (Longwood)       6:37    20:32.87     26 
 31 461 Nathan Batcheller M Lake Brantley (Altam   6:37    20:33.24        
 32 445 Zach Winningham   M Hagerty (Oviedo)       6:37    20:33.56     27 
 33 575 Porter Palmer     M Lyman (Longwood)       6:38    20:34.80        
 34 610 Ramzey Sheikh     M Oviedo                 6:39    20:39.40        
 35 426 Robert Beattie    M Hagerty (Oviedo)       6:40    20:43.42     28 
 36 423 Jonathan Albano   M Hagerty (Oviedo)       6:41    20:45.17        
 37 433 Donnie Harms      M Hagerty (Oviedo)       6:42    20:47.69        
 38 669 Jonathon Robinson M Winter Springs         6:48    21:06.29     29 
 39 659 Matthew Aurelius  M Winter Springs         6:53    21:23.07     30 
 40 667 Simba Murimwa     M Winter Springs         6:54    21:26.07     31 
 41 544 Logan Ward        M Lake Mary              6:54    21:26.51     32 
 42 556 Chad Beland       M Lyman (Longwood)       6:55    21:29.86        
 43 562 Matthew Dilella   M Lyman (Longwood)       6:59    21:42.03        
 44 425 Matthew Bauer     M Hagerty (Oviedo)       7:00    21:44.24        
 45 638 Noah Lei          M Seminole (Sanford)     7:01    21:47.42     33 
 46 441 Justin Sasso      M Hagerty (Oviedo)       7:03    21:52.96        
 47 431 Brandon Frost     M Hagerty (Oviedo)       7:05    21:58.64        
 48 468 John Koerth       M Lake Brantley (Altam   7:08    22:09.27        
 49 560 Jared Buciarski   M Lyman (Longwood)       7:09    22:11.25        
 50 491 Devin Porter      M Lake Howell            7:10    22:15.41        
 51 637 Diego Lega        M Seminole (Sanford)     7:11    22:18.25     34 
 52 446 Tyson Xiong       M Hagerty (Oviedo)       7:15    22:31.31        
 53 429 Grant Dettman     M Hagerty (Oviedo)       7:17    22:35.89        
 54 559 Tyrick Brooks     M Lyman (Longwood)       7:19    22:43.14        
 55 640 Chad Sasiadek     M Seminole (Sanford)     7:20    22:45.60     35 
 56 578 Nicholas Schneide M Lyman (Longwood)       7:23    22:55.50        
 57 576 Bryce Pressimone  M Lyman (Longwood)       7:25    23:01.55        
 58 540 Grahm Rogers      M Lake Mary              7:28    23:10.22     36 
 59 529 Quinn Fishel      M Lake Mary              7:29    23:13.56     37 
 60 641 Grant Williams    M Seminole (Sanford)     7:33    23:28.25     38 
 61 639 Royce Newman      M Seminole (Sanford)     7:34    23:29.16     39 
 62 568 Tyler Hoskins     M Lyman (Longwood)       7:45    24:03.47        
 63 473 Nicholas Vogel    M Lake Brantley (Altam   8:17    25:42.41        
 64 630 Tousaint Clarke-R M Seminole (Sanford)     8:21    25:55.27     40 
 65 598 Trevor Hollis     M Oviedo                 8:22    26:00.91        
 66 533 Ethan Gross       M Lake Mary             10:16    31:55.10        



                   JV Mixed 5000 Meter Run Team Scores                    
==========================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
==========================================================================
  1 Oviedo                 28      1    3    5    8   11   12   14  
      Total Time: 1:33:15      Average: 18:38.81      1-5 Split: 37
  2 Lyman (Longwood)       61      4    6   16   17   18   24   26  
      Total Time: 1:35:30      Average: 19:05.90      1-5 Split: 1:02
  3 Hagerty (Oviedo)       74      2   10   19   20   23   27   28  
      Total Time: 1:36:52      Average: 19:22.36      1-5 Split: 1:55
  4 Winter Springs         96      7    9   21   29   30   31    -  
      Total Time: 1:40:17      Average: 20:03.40      1-5 Split: 2:37
  5 Lake Mary              107    13   15   22   25   32   36   37  
      Total Time: 1:40:40      Average: 20:07.85      1-5 Split: 2:19
  6 Seminole (Sanford)     179    33   34   35   38   39   40    -  
      Total Time: 1:53:49      Average: 22:45.74      1-5 Split: 1:42

MF-Athletic